Ana Menü
Esma ül Hüsna
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Zabıta Baba (K.S)

378673_345183242160194_1000000.jpg

BİLGE KAFKASKIRAY ZABITA BABA (K.S)

    Bir kolu kırımdan, bir kolu Kafkaslardan göç etmek suretiyle Silistre üzerinden Tekirdağ’a yerleşmiş bir ailenin evladı olarak 23 Kasım 1936’da Muğla’nın Dalyan kasabasında doğdu. Aile, 1934 yılında soyadı kanunu çıktığında Kırım bölgesinde  “sultan” anlamında kullanılan “Giray” ile “Kafkas”kelimelerinden mürekkep “Kafkas Sultanı” anlamına gelecek şekilde Kafkasgiray soyadını alır. Daha sonra yazımlardaki hatalardan dolayı soyadı, Kafkaskıray’a dönüşür.

    Annesi Emine Hanım, Babası Hafız Salih Efendi’dir. Babalarının memur olması sebebiyle Anadolu’nun birçok ilinde bulunurlar. Nüfüs kağıdı o zaman Gaziantep’e bağlı İslahiye’de çıkarıldığından İslahiyeli olduğu sanılır . Daha sonra iskenderun’da yaşarlarken, henüz 5 yaşında ,babasını kaybeder. Bu acı kaybın üzüntüsü içinde annesiyle  Tekirdağ’a dönerler. Annesi de bu derin üzüntüye dayanamayıp iki sene sonra, yani 7 yaşındayken hayatını kaybeder.Öksüz ve yetim kalan Bilge Efendi’yi, kendisinden 20 yaş büyük tek yakını olan ablası büyütür.(Allah mekanlarını cennet eylesin) Liseyi Pertevniyal lisesi’nde bitirir. Sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam eder. Özel nedenlerden, üniversiteden  3. senesinde ayrılır. Askerliğini yedek subay olarak Ağrı’nın Eleşkirt kazasında yapar. İstanbul Belediyesi’nde çalışır. Ailesine iyi bir gelecek hazırlamak için birçok ek işler yapar. Üniversitede nasılsa çalışma hayatında da aynı olarak hiçbir zaman dürüstlüğünden ödün vermez.

    Küçük yaşlarından itibaren Allah aşkıyla yanar tutuşur. Her an bu yanma bir arayış halinde cereyan eder. Gönenli Mehmet Efendi gibi zamanın birçok manevi şahsiyetinden icazet alır ve onların eserlerini hıfz eder. Ancak asıl istediğini, yani arayışını Sultan Baba (k.s) Hz.lerinde bulur.

    Her zaman Efendimiz (sav) gibi kibar ve hoşgörülüydü. İnsanları görünüşüyle değerlendirmez,onların şahsiyetlerine, iç dünyalarına önem verirdi. Herkesi Allah yoluna davet eder,özellikli olarak Evlatlar’ın birbirlerini çok sevmelerini, fitne fesattan.hasetten,kıskançlıklardan uzak durmalarını isterdi.

    Bayrak ve vatan O’nun pak dünyasında aşırı bir sevginin karşılığıydı.Bayrak simgesini her zaman etrafında kullanarak bu sevgisini belli ederlerdi.

Bütün hayatı ve duaları Ümmet-i Muhammed için olan Zabıta Baba (k.s) 13 Aralık 2011 Salı günü Hakk’A irtihal ettiler.(Allah makamlarını ali ve şefaatlerine nail kılsın).

Hadis
Cahiller cesur olurlar.
Dua
Ey Rabbim! Saçımı ve yüzümü ateşten koru. Senin himâyenden başka bir himâyenin bulunmadığı günde beni Arş'ının gölgesi altında gölgelendir.
En Son Makaleler
· Müslüman nasıl olur?
· Hakimiyet Allah'ındır.
Kuran Radyo
Namaz Vakitleri
Access denied for user 'a8728025'@'localhost' (using password: NO)Access denied for user 'a8728025'@'localhost' (using password: NO)